Общо показвания

неделя, 14 юли 2013 г.

Тенис на маса Правила

Тенис на маса е спорт, практикуван от двама или четирима играчи, които удрят пинг-понг топче с помощта на хилки. Играе се на тенис маса, разделена посредата от мрежа. Целта на играча е да не позволи на топчето да докосне повече от един път от неговата страна на масата и да го върне, така че то да тупне повече от един път в срещуположната страна на масата или, ако докосне само веднъж, другият играч да не може да го върне обратно.

Масата трябва да е правоъгълна, с дължина 2,74 м, ширина 1,525 м и височина 76 см; може да бъде от всякакъв материал, който дава равномерно отскачане от 22 до 24 см на стандартно топче, пуснато от височина 30,5 см.

Мрежата трябва да е висока 15,25 см, както и да излиза извън масата на 15,25 см от двете страни на самата маса.

Топчето трябва да е със сферична форма с диаметър 40мм и тегло – 2,7 г.
Човекът, който удря топчето пръв, изпълнява сервис. Топката трябва да бъде ударена от сервиращия така, че първо да докосне неговото игрално поле и след като мине над мрежата, да докосне полето на посрещащия сьстезател. Обикновено преди да започне играта, се тегли жребий, в който печелившият избира поле или сервис.

Правила за правилното изпълнение на сервис в тениса на маса според ITTF Международната Федерация по тенис на маса:

 1. Подаването започва, след като топката се постави на дланта на свободната ръка, която трябва да бъде неподвижна, отворена и изопната, със събрани пръсти и свободен палец.

   2. Свободната ръка по време на контакта си с топката при сервиса трябва да е през цялото време над нивото на игралната повърхност.

   3. След това подаващият само с помощта на свободната ръка под-хвърля топката минимум 16см нагоре, без да и придава въртеливо движение, така че тя трябва да се издигне в рамките на ъгъл от 45 градуса, измерен от вертикала.

   4. Топката трябва да бъде ударена от сервиращия, когато пада от най-високата точка на своята траектория, така че първо да докосне неговата игрално поле и след като премине над или около мрежата, да докосне полето на посрещащия сьстезател.

   5. При игра на двойки топката трябва първо да докосне половин полето на сервиращия и след това половин полето на посрещащия.

   6. Ако при опит за подаване сервиращият пропусне да удари топката той губи точка.

   7. При изпълнение на началния удар /в момента, когато ракетата влиза в съприкосновение с топката/ топката трябва да се намира зад крайната линия на полето на сервиращия или зад нейното мислено продължение.

   8. Сервиращият е отговорен за правилното изпълнение на началния удар по начин, даващ, възможност на съдията или неговия помощник да прецени, че сервиращият се съобразява с правилата за доброто изпълнение на началния удар.

   9. Освен в случаите, когато има назначен помощник-съдия, следящ за правилното изпълнение на началните удари, съдията има право и може при първия случай в дадена среща, при който има съмнение относно правилността на изпълнен сервис, да спре играта и предупреди сервиращия, без да отсъжда точка.

  10. При всеки следващ случай в същата среша, когато отново съществува съмнение относно правилното изпълнение на сервиса от същия състезател, поради същата или друга причина състезателят ще загуби точка.

  11. Когато е съвсем ясно, че сервиращият не се съобразява с изискванията за правилно изпълнение на сервиса, тогава той няма да бъде предупреден, а направо ще загуби точка както при първия, така и при всеки следващ случай.

  12. По изключение може да не се изисква точно спазване на изискванията за изпълнение на сервиса /началния удар/, ако преди започване на играта съдията бъде уведомен, че даден състезател е възпрепятстван поради физически недостатък да се съобразява с посочените изисквания.

Геим се печели когата играч или двоика достигнат първи 11 точки, ако се получи резултат 10 на 10 печели, този които пръв вземе 2 /две / точки

Форхенд и Бекхенд 


Двата термина, който се използват при тенис на маса и тенис на корт са форхенд и бекхенд. Форхенд е така наречената "забивка", ръката, която държи хилката е изправена съответно в посоката чиято ръка се намира, ако играчът е левичар от лявата страна. При удара форхенд(forehand) има повече сила и топчето се движи по бързо. Има и термин "форхенд страна", което значи дясна страна, понеже обикновено при форхенд ръката е надясно. При бекхенд ръката е свита пред тялото.Там има по-малка сила.

Горно, долно и странично въртене

Горното въртене на топчето се нарича топспин, долното се нарича подсичане или даунспин, а страничното се нарича сайдспин.

Флипване и лобиране

Флипът е удар по топчето близо до мрежата, при което ракетата извършва късо, ветрилообразно движение. Лобирането е техника за посрещане на мощно забити топки далеч от масата, при което ръката плавно се придвижва нагоре и напред, а резултатът е висока парабола.



Няма коментари:

Публикуване на коментар